Antioxydanty a jejich úloha pro zdraví  

24.01.2022

Přinášíme článek od pana doktora Bertlíka z archivu článků časopisu Zdraví a úspěch 2/2010.

Antioxidanty mají velmi důležitou úlohu v udržování zdraví a zpomalování stárnutí. Jsou to "vojáci", kteří snižují počet buněčných "teroristů" v organismu k minimu. Je to pracovní četa napravující všechna napáchaná poškození. Antioxidant ruší oxidativní proces.

Pokapání citrónovou šťávou udržuje jídlo v čerstvém stavu, je to antioxidant, chránící proti škodlivým účinkům kyslíku. Kyslík škodlivý? V momentě, kdy molekula kyslíku ztratí jeden elektron, stává se z ní nestabilní částice nazývaná volný radikál. Ten se snaží dostat do stabilního stavu a odtrhne jiný elektron z molekuly jakékoliv látky či tkáně v okolí a způsobí, že se tato molekula stane nestabilní. Antioxidanty jsou částice, které jsou schopny dodat kyslíkovou molekulu k volnému radikálu, aniž by se destabilizovaly.

Proces tvorby volných radikálů je nazýván oxidace a je normální a důležitou součástí našeho metabolismu. Pokud není organismus schopen oxidační reakce ustálit, dochází k jeho poškození. Nadměrný stres, vystavení obrovskému množství toxinů či nedostatek antioxidantů v potravě je příčinou oxidačního poškození. V momentě, kdy se oxidace dostane mimo kontrolu organismu, způsobí onemocnění. V lidském těle tato neustálá destabilizace vede ke stárnutí a nemocem, jako jsou srdeční choroby a mozkové příhody. Dnešní znečištěný svět vede k tomu, že naše tělo musí bojovat s mnohem větším množstvím volných radikálů než kdykoli dříve. Mezi příčiny vzniku volných radikálů patří smog, cigaretový kouř, pesticidy a potravinové přísady. Průměrný člověk nemá dostatečný přísun potravy bohaté na antioxidanty - čerstvého ovoce a zeleniny, aby tato neutralizovala toxiny ze životního prostředí. Náš organismus je ve dvojnásobném ohrožení, proto je potřeba používat doplňky stravy s antioxidanty. Je to důležitá součást prevence nemocí a zpomaluje proces stárnutí.

Volné radikály jsou částice s nespárovanými elektrony, což je činí nestabilními, vysoce reaktivními a schopnými způsobit biologické poškození. Jsou to silná oxidační činidla. Ve svém reaktivním stavu se volné radikály neustále snaží dostat do rovnováhy. Ale ve své snaze ustálit se okrádají stabilní molekuly. Tak se zahájí řetězová reakce podobná rezivění, která vede ke zničení buněk v organismu. Atom s nespárovaným elektronem se snaží dostat do stabilního stavu a ukradne elektron z jiné buněčné membrány. Okradený atom se tak stává nestabilní a poškozený. Řetězová reakce pokračuje. Volné radikály způsobené nevhodnou dietou, kouřením, chemikáliemi a radiací útočí na tělo a zvyšují buněčné poškození. V průběhu času se škody rozšiřují do všech částí buněk včetně membrán, tuků, proteinů a DNA. Bez antioxidantů, které předchází tomuto zhroucení, dochází ke stárnutí.

Zdravá dieta s čerstvým ovocem a zeleninou obsahuje přirozeně se vyskytující antioxidanty. Mnoho potravinových doplňků, jako jsou vitamíny A, C, E, selen a zinek, jsou antioxidanty. Nedávno byly objeveny silnější antioxidanty. Mezi ně patří jádra grepů, grepové juice a vitamín C ester.

Na druhé straně je příčinou oxidace v lidském těle nevhodná skladba stravy, zpracované potraviny, masné výrobky, tabákový kouř, infekce, alkohol, stres, znečištěné ovzduší, radiace a pesticidy. Můžeme se snažit omezit vznik volných radikálů, ale kvůli našemu modernímu, industriálnímu a přetechnizovanému životnímu stylu se jim nemůžeme zcela vyhnout. Proto je nezbytné proti nim aktivně bojovat pomocí antioxidantů.

Nabízíme naše produkty Akuny jako jedny z nejlepších antioxidantů na současném trhu, které mohou pomáhat mnoha způsoby. MASTERvit, Aku4 complex, Onyx Plus Flexi a PINKY jsou dostupné pro všechny věkové skupiny a dokážou zpomalit vznik nemocí.

A když už plánujeme zlepšit své fyzické zdraví, musíme také pracovat na naší vnitřní tvůrčí síle, myšlenkách, postojích, emocích a víře. To se pak odrazí i na našem fyzickém zdraví. Zásadní změny musí však nejdříve proběhnout v našem vědomí.


zdroj : svetsemeni.cz